کاربرد کولر گازی چیست؟

کاربرد کولر گازی چیست؟

امروزه کولر های گازی نقش مهمی را در مجتمع های اداری ، مسکونی ، فروشگاه ها ، تالارها و… ایفا می کنند. کولرگازی یک خنک کننده قوی هوا می باشد که نسبت به کولرهای آبی قدیمی بسیار قوی تر بوده و در مدت زمان کوتاهی پس از فعالیت هوایی بسیار مطبوع و دلنشین در محیط مورد نظر شما ایجاد می کند. این دستگاه از اوپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط تشکیل شده است و با عملکرد سرمایش و گرمایش موجود هستند.

کولر گازی ها با توجه به امکاناتی که دارند. به طور کلی به دو دسته کولر گازی یک تکه پنجره‌ای و کولر گازی دو تکه یا  اسپلیت تقسیم می‌شود. هدف اصلی ما در اینجا معرفی انواع مختلف اسپلیت ها می باشد.

نحوه نصب اسپلیت ها :

برای نصب اسپلیت ها نکاتی وجود دارد که حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود تا در نصب و عملکرد دستگاه مشکل ایجاد نشود. برای مثال در نصب یونیت داخلی (برای اسپلیت های دیواری) باید نکات زیر رعایت شود :

1.باید حداقل 15 سانتی متر فضای آزاد از اطراف (بالا و طرفین) داشته باشد.

2.حداقل باید 13/2 متر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

3.از نور مستقیم خورشید و هر منبع گرمایی دیگر به یونیت جلوگیری شود.

4.دیوار باید به قدر کافی محکم باشد تا بتواند وزن یونیت را تحمل کند.

نکاتی در نصب یونیت خارجی :

1.حتی الامکان از مکان های پر تردد و یا در معرض گرد و خاک ، گرما و باران هستند خودداری کنید. (می توانید از عایق یا سایه بان استفاده کنید.)

2.باید اطراف یونیت خارجی به اندازه ی 31 سانتی متر فضای آزاد وجود داشته باشد.

3.کف زمین را با بتن بپوشانید و سپس یونیت را بر روی نصب کنید.

4.از فاصله ی 3 متری یونیت خارجی نباید هیچ آنتن رادیو یا تلوزیونی وجود داشته باشد.

داکت اسپلیت ها

داکت اسپلیت ها یکی از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در سراسر دنیا هستند. بزرگ ترین تفاوت این دستگاه با سایر اسپلیت ها در نصب یونیت داخلی می باشد. یونیت داخلی داکت اسپلیت ها درون سقف کاذب فضای مورد نظر شما به صورت توکار نصب می شود و هیچ مزاحمتی با فضای داخلی محیط ندارد. همچنین این دستگاه علاوه بر تامین سرمایش کافی، گرمایش بسیار قوی دارد و می تواند به راحتی در هر فضایی قرار گیرد و برای سردترین و گرم ترین مناطق طراحی شود.

یکی از مزایای پر اهمیت این سیستم، هزینه ی پایانی راه اندازی آن با کویل آب گرم است که تقریبا نصف هزینه ی سیستم های چیلر و مینی چیلر می باشد.

اسپلیت دیواری

اسپلیت های دیواری به جای تمرکز بر روی کل خانه، فقط برای گرم کردن یا خنک کردن فضاهای خاص یا اتاق ها به طور مجزا عمل می کند و به علت ظاهر ظریف و زیبا و همچنین کارکرد عالی مورد پسند بسیاری از افراد می باشد.

این دستگاه در ظرفیت های مختلف جهت استفاده در مساحت های کوچک و بزرگ طراحی شده است. در ضمن در دو مدل معمولی و اینورتر موجود می باشد ؛ نوع اینورتر اسپیلت های دیواری، به گونه ای طراحی شده که با صرف کم ترین میزان انرژی بهترین بازدهی و میزان خنک کنندگی هوا را خواهد داشت.

اسپلیت های ایستاده

این مدل مشابه کولر گازی های پرتابل قابل حمل است و نیازی به نصب در جای ثابت ندارد اما از لحاظ ظاهری و قدرت با یکدیگر تفاوت دارند. اسپلیت های ایستاده ظاهری بزرگ تر دارد و بسیار قدرتمند تر هستند. این دستگاه بیشتر برای فضاهای بزرگ مانند فروشگاه ها ، بانک ها ، تالار و… مناسب می باشد و تا ظرفیت 96000 بی تی یو این نوع دستگاه در بازار موجود است. معمولا مدل‌های بزرگ‌تر کولر گازی ایستاده نیاز به برق سه فاز دارد که در هنگام خرید باید به آن توجه نمود.

اسپلیت های ایستاده نیز همانند سایر اسپلیت ها دارای یونیت خارجی می باشد که باید در فضای باز نصب گردد.

hassan123
ارسال دیدگاه