کاربرد و اجزای کولر گازی ها

کاربرد و اجزای کولر گازی ها :

امروزه در تمام مجتمع های مسکونی ، اداری ، فروشگاه ها ، تالار ها و… یکی از انواع کولر گازی ها یافت می شود. این دستگاه ها را می توان به دو دسته  کولرهای دو تکه یا همان اسپلیت ها و کولر های یک تکه (پنجره ای یا پرتابل) تقسیم بندی نمود.

موتور یا به اصطلاح قلب کولر گازی ها را کمپرسور می نامند. به دلیل قرار گرفتن آن در بخش خارجی دستگاه صدای حاصل از کار کرد دستگاه به داخل ساختمان منتقل نمی شود. کمپرسورها یا موتور کولرگازی را می توان در سه نوع کمپرسور پیستونی حاره ای ، کمپرسور اسکرال و کمپرسور روتاری تقسیم بندی کرد.

تفاوت کولر گازی و کولر آبی :

در مناطق گرم و خشک ، اکثر خانه های قدیمی دارای کولر های آبی می باشند. در کولر های آبی سرمایش از طریق تبخیر قطرات آب آمیخته‌شده با ذرات هوا صورت می‌گیرد. بزرگ ترین مشکل کولر آبی این است که به‌صورت مستقیم در معرض آلودگی هوا قرار دارد و می‌تواند به‌راحتی ذرات گردوغبار و ویروس‌ها را وارد محیط خانه نماید. این موضوع برای تمامی افرار خصوصا کسانی که حساسیت یا آلرژی دارند بسیار مشکل ساز می‌باشد. همچنین به علت رطوبت دائمی پوشال ها و عدم دسترسی به تابش نور خورشید ، محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچ‌ها و ورود ویروس‌ها است.

هزینه ی اولیه کولر های آبی کمتر از کولر های گازی می باشد اما مزایا ، ضامن سلامتی ، کیفیت مطلوب و… کولر گازی ها موجب شده اکثریت افراد اقدام به خریداری این دستگاه کنند.

در حالت کلی کولر گازی ها از لحاظ فیزیکی ، ساختار و شیوه ی عملکرد به دو نوع یک تکه (پنجره ای) و دوتکه (اسپلیت) تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها انواع گوناگونی دارند.

مزایای اسپلیت ها :

اسپلیت ها با قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد بسیار پر طرفدار بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. این دستگاه ها با دارا بودن فیلتر های تصفیه قابل شستشو، هوا را با گرفتن بخارهای اضافی، چربی‌های موجود ، بوی نامطبوع ، ریز گردها و… تمیز می‌کند و هوایی پاک و تمیز را برای شما به ارمغان می آورد.

این دستگاه ها قابلیت برنامه ریزی هفتگی یا روزانه داشته و مصرف کننده می تواند با کنترل این دستگاه حتی از راه دور به تغییر دمای محیط به صورت دلخواه اقدام نماید. اسپلیت ها را نیز می توان در انواع مختلفی از جمله اسپلیت های دیواری، ایستاده، داکت اسپلیت، کاستی و … تقسیم بندی نمود.

اسپلیت دیواری

این نوع از اسپلیت ها بیشترین فروش و کارایی را دارند و گزینه ای مناسب برای محیط های مسکونی و اداری محسوب می شوند. برندهای مختلفی از جمله ال جی، بوش، جنرال و… در زمینه تولید کولرگازی اسپیلت دیواری فعالیت می کنند و دارای کیفیت مطلوبی می باشند.

یونیت داخلی این دستگاه بر روی دیوار نصب می شود و ظاهری شکیل و زیبا دارد که محیط شما را بسیار شیک تر از قبل خواهد کرد.

اسپلیت ایستاده

این نوع اسپلیت دارای فن و سیستم قوی تر می باشد که برای استفاده در مکان هایی با مساحت بالا (ورزشگاه ها ، مساجد ، فروشگاه ها و…) بسیار مناسب است.

اسپلیت های ایستاده مجهز به کمپرسور های قدرتمند اسکرال می باشند و از قدرت رطوبت زدایی بالا برخوردار است.

داکت اسپلیت

این سیستم تهویه مطبوع هوا با دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد توانسته به سرعت در میان کاربران رواج یابد. این مدل دستگاه برای کسانی که دوست دارند کولرگازی فضایی از محیط داخلی را اشغال نکند بسیار مناسب می باشد. یونیت داخلی این دستگاه درون سقف کاذب نصب شده و هیچ مزاحمتی با دکوراسیون نخواهد داشت.

همچنین برخلاف اسپلیت های دیواری ، می توانید با کانال کشی هوا را در چند اتاق توضیع کنید.

hassan123
ارسال دیدگاه