انواع کولرهای گازی

انواع کولر گازی ها :

اساس کار کولر گازی ها یکسان است اما از لحاظ ساختاری به مدل های مختلف تقسیم بندی می شوند. به طور کلی کولر گازی ها در سه مدل یک تکه پنجره ای و دو تکه (اسپلیت) و چند تکه (مولتی پنل) در بازار موجود می باشد. البته این دستگاه ها نیز دارای مدل های زیادی هستند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

کولر گازی های یک تکه پنجره ای

این نوع کولر گازی از متداول ترین کولرهای گازی می باشد که متشکل از کمپرسور با امکانات قدیمی است. این مدل در داخل پنجره ی منازل ، محل کار و… نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. البته شایان ذکر است که کولر گازی های یک تکه دارای مصرف برق بیشتری نسبت به سایر دستگاه ها می باشند.

کولر گازی های پرتابل ساختاری مشابه کولر گازی های پنجره ای دارند با این تفاوت که نیازی به نصب در جای ثابتی ندارد و قابل حمل و جا به جایی است. این مدل بیشتر برای فضاهای کوچک (20 الی 30 متر مربع) مناسب می باشد.

کولر گازی های دو تکه (اسپلیت)

این نوع کولر گازی از دو پنل خارجی و بیرونی تشکیل شده که به بخش خارجی کندانسور و به بخش داخلی اوپراتور گفته می شود. این دستگاه ها به علت برخورداری از قابلیت تنظیم و تغییر دما متناسب با حرارت محیط ، دارا بودن تایمر جهت برنامه ریزی به صورت اتوماتیک و سایر امکانات ، بسیار محبوب می باشد. دستگاه های اسپلیت می توانند در حالات مختلفی کار کنند؛ یا سرمایش تولید نمایند و یا دارای سیستم سرمایش و گرمایش به طور همزمان باشند. محل نصب پنل داخلی یا اپراتور، داخل ساختمان و محل نصب پنل خارجی یا کندانسور، به دلیل تولید صدا و سلب آسایش، بیرون از ساختمان و در فضای آزاد می باشد.

از لحاظ مصرف انرژی اسپلیت ها را می توان در دو نوع کم مصرف که مجهز به سیستم اینورتر می باشد و نوع معمولی تقسیم بندی نمود. کولر گازی های دو تکه دارای مدل های مختلفی می باشند که پیش از اقدام به خرید باید اطلاعاتی درباره هر یک از آن ها کسب نموده و بهترین دستگاه را مناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

داکت اسپلیت

مهم ترین مزایای این دستگاه نصب توکار آن درون سقف کاذب می باشد که فضای بسیار کمی رااشغال کرده و هیچ مزاحمتی با دکوراسیون محیط داخلی نخواهد داشت.

می توانید با استفاده از کانال کشی هوا را در  چند اتاق را به صورت هم زمان و یکنواخت توضیع کرده و نهایت لذت را ببرید.

یونیت خارجی داکت اسپلیت ها خارج از محیط داخلی و در فضای باز مثل پشت بام ، حیاط و… قرار می گیرد . این یونیت مناسب با هر شرایط آب و هوایی می باشد و هیچ جای نگرانی نیست.

اسپلیت های دیواری

این نوع اسپلیت قابل نصب بر روی دیوار است و دارای ظاهری زیبا و ظریف می باشد که سبب می شود بیشتر در مجتمع های مسکونی مورد استفاده قرار گیرد. ظرفیت این کولرها از 7 هزار تا 36 هزار بی تی یو بر ساعت متفاوت است و معمولا به رنگ سفید تولید می شوند اما در رنگ های دیگر نیز موجود می باشد.

برای استفاده در مساحت های بیشتر باید از ظرفیت های بالاتر استفاده شود که به صورت ایستاده هستند. این مدل برای سالن های بزرگ مناسب است.

کاربرد کولر گازی :

کولر گازی در تمام فصول سال از جمله تابستان که با افزایش دما رو به رو هستیم  با جذب هوای گرم از طریق فرایند تبخیر گاز مبرد به گاز در اوپراتور  ، هوایی خنک و مطبوع را برای شما به ارمغان می آورد. این کولر ها خصوصا در مدل های جدید دارای عملکرد سرمایش و گرمایش هستند اما هدف اکثریت مردم از استفاده ی این دستگاه ها خنک نمودن محیط مورد نظرشان است.

hassan123
ارسال دیدگاه